Friday 14 September 2012

RPH BAHASA MELAYU TAHUN TIGA


MATA PELAJARAN           : BAHASA MELAYU
TARIKH                                 : 20 Ogos 2012
MASA                                     : 8.45 – 9.45 pagi
TAHUN                                  : 3 Mutiara
BILANGAN MURID             : 30 orang  (18 perempuan / 12 lelaki )




FOKUS UTAMA

5.0
Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai.
5.1
Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 2
i.          Membaca pelbagai jenis ayat dengan             memberikan penekanan pada intonasi             berdasarkan tanda baca.



FOKUS SAMPINGAN
9.0
Mencatat dan menyusun maklumat
9.2
Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar atau dibaca.
Aras 1
i.          Merekod maklumat tentang sesuatu
           perkara.





OBJEKTIF

Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
            1.         Menjawab 3 hingga 5 soalan secara lisan tentang                               Jalur Gemilang dengan jawapan yang betul.
            2.         Membaca dialog  tentang Jalur Gemilang dengan                                 sebutan dan intonasi  yang betul dan gaya yang                                 sesuai.
            3.         Mengenalpasti dan menulis 4 hingga 5 maklumat                               penting tentang bendera Jalur Gemilang.



   

  SISTEM 
       BAHASA

Tatabahasa
Morfologi  -  Kata Adjektif
Sebutan dan intonasi
Membaca ayat
Kosa kata
berani / suci / pandai / biru gelap,  dan sebagainya.


KEMAHIRAN BELAJAR

Kemahiran Bertutur
Kemahiran Membaca
Kemahiran Mendengar
Kemahiran Menulis




PENGISIAN KURIKULUM
Ilmu
Pendidikan Sivik dan Kenegaraan, Pendidikan Muzik
Nilai
Cintakan tanah air, keyakinan, menghormati, kerjasama, patriotisme, kreatif
Kemahiran Bernilai Tambah
Kemahiran Berfikir – KBKK ( menjana idea )
                                    menyusun mengikut                                     keutamaan
Belajar Cara Belajar – mendengar dengan telti / bacaan mekanis / bacaan mentalis
-        mencatat
Kecerdasan pelbagai – Kontekstual
                                         verbal linguistik,                                          muzik                   

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID

Murid pernah melihat Jalur Gemilang yang yang dikibarkan di sekolah.


BAHAN SUMBER PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Bahan maujud
Media Cetakan

Media elektronik & ICT

- Jalur Gemilang
-  lembaran kerja / keratan poster Jalur  
   Gemilang ( Jigsaw Puzzle ).
 - cakera padat / komputer riba /  slaid
    powerpoint.





PENEKANAN KONSEP 5P



i.Penggabungjalinan

ii. Penyerapan

iii. Penilaian


iv. Pemulihan
v. Pengayaan
- Mendengar, bertutur, membaca, dan  
   menulis.
- Kajian Tempatan, Pendidikan Muzik, 
  Pendidikan Sivik.
- Murid membaca dialog dengan intonasi   
  yang betul , sebutan yang jelas dan gaya
  yang sesuai.
-Menulis perkataan berpandukan gambar
-Mengenalpasti dan menulis maklumat




LANGKAH / MASA
HURAIAN HASIL PEMBELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN

Set Induksi
( 5 minit )



1. Berbual
    menggunakan
    ayat yang betul.

2. Murid berbual secara
    bertatasusila dengan
    guru dan rakan-
    rakan tentang
    warna dan lambang
    yang terdapat pada
    bendera Jalur
    Gemilang.

http://4.bp.blogspot.com/-kpPkegboI-8/TxTx_sxlmRI/AAAAAAAAExc/PQCiXwQVnN4/s1600/jalur+gemilang.jpeg



1. Murid dipanggil
    secara rawak tampil
    ke  hadapan.
2. Murid diminta
    mencantumkan 
    keratan gambar Jalur 
    Gemilang.
3. Guru tunjukkan
    bendera yang asal.
4. Guru dan murid
    bersoal jawab tentang
    Jalur Gemilang    
a)  Apakah yang kamu lihat ?
b)  Apakah nama bendera
     ini ?
c)  Berapakah warna yang
     terdapat pada bendera  ini

Ilmu
·          Pendidikan        Sivik
Nilai Murni
·          Patriotisme
KBT
·         Kecerdasan Pelbagai
Teknik
·         soal jawab
BBM
·         Bendera dan keratan gambar Jalur Gemilang.

LANGKAH / MASA
HURAIAN HASIL PEMBELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN



Kaitkan Jalur Gemilang dengan pelajaran hari ini.

d)  Berapakah jalur yang
     terdapat pada bendera
     ini ?
e)  Mengapakah kita perlu
     menghormati Jalur
     Gemilang ?

KBKK
hubungkait

Perkembangan
Langkah 1
(15 minit)



1. Membaca dialog dengan sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan gaya yang sesuai.


http://3.bp.blogspot.com/_91IKutc_HQ4/THsKhdGAz_I/AAAAAAAABMA/BooSFgvj0DY/s1600/jalur%2Bgemilang.gif





JALUR GEMILANG

Ahmad             : Hai, kawan-kawan! Lukisan                          Jalur Gemilang yang                         cikgu Sani suruh buat, dah siap                 ? Saya ditugaskan                         mengumpulnya.

Balan               :Jalurnya berbelas-belas. Belum              siap warna lagi.

Chong              :Eh, warna jalur tu, Balan!                         Kenapa warna merah jalur                         tu seakan-akan warna ungu ?


slaid powerpoint

1.Guru tunjukkan slaid
   dialog tentang Jalur
   Gemilang pada
   powerpoint.
2.Murid dibimbing oleh 
   guru  membaca dialog
   secara berkumpulan
   mengikut watak dalam
   dialog.
3.Murid dibimbing oleh
   guru membaca dialog
   dengan sebutan dan
   intonasi yang betul
   mengikut tanda baca.
4.Murid secara bertiga-
   tiga diminta membaca
   teks dialog mengikut
   watak masing-masing
   dengan sebutan,
   intonasi dan gaya  
   yang sesuai.
5. Guru meminta murid
    menyatakan kata
    adjektif pada dialog.

Ilmu
·          Pendidikan
Seni Visual
Nilai Murni
·          ketekunan
KBT
·         BCB
Bacaan mekanis
BBM
komputer riba, skrin putih, slaid powerpoint.

LANGKAH / MASA
HURAIAN HASIL PEMBELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN

Langkah 2
(15 minit)



1.Mengecam maklumat
    pada dialog

2. Menulis maklumat
    tentang Jalur
    Gemilang


http://3.bp.blogspot.com/_91IKutc_HQ4/THsKhdGAz_I/AAAAAAAABMA/BooSFgvj0DY/s1600/jalur%2Bgemilang.gif




1. Nama bendera __________
2. Warna              i.________
                           ii. ________
                           iii ________
                             iv ________
3. Lambang



1. Guru mengedarkan
    borang grafik.
2. Murid diminta oleh
    guru mengenalpasti
    maklumat penting
    pada dialog
3. Murid diminta oleh 
    guru menulis maklumat
    tersebut pada
    lembaran kerja yang
    diedarkan.
4. Guru membetulkan
    struktur ayat,tulisan,
    teknik membentuk
    huruf, dan ejaan.

Ilmu
·          Kajian Tempatan

Nilai Murni
·          kreatif dan inovasi
KBT
·         BCB
Bacaan Mentalis /
Kemahiran menulis     
BBM
lembaran kerja

Langkah 3
( 7 minit )


Penilaian

1. Murid mengenalpasti dan membaca 4-5 isi penting yang terdapat dalam dialog secara individu dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Nilai Murni
·          tekun
KBT- BCB
Bacaan intensif
BBM
Petikan dialog

langkah 4
( 7 minit )

Pemulihan

1.Murid dibimbing menyusun perkataan bagi membetulkan struktur ayat.
2. Membaca semula ayat yang disusun itu.

KBKK-
menyusun mengikut keutamaan

LANGKAH / MASA
HURAIAN HASIL PEMBELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN

Langkah 5
( 7 minit  )

Pengayaan

1. Murid melengkapkan peta minda berkaitan bendera Jalur Gemilang.
2. Murid menyemak jawapan berpandukan petikan dialog.


KBKK –
verbal linguistik

Penutup
( 4 minit )

1. Aktiviti didik hibur.

2. Komen dan rumusan
    daripada guru tentang
    pencapaian murid
    dalam aktiviti hari ini.


1. Guru mempamerkan slaid lirik lagu Jalur Gemilang.

2. Guru meminta murid menyanyi dengan iringan Muzik .

3. Guru memberi komen, pendapat dan rumusan tentang aktiviti murid.

Ilmu
·          Pendidikan Muzik
Nilai Murni
·          kreatif
Kecerdasan pelbagai- Muzik     
BBM
cakera padat muzik, komputer riba, slaid lirik lagu Jalur Gemilang.

No comments:

Post a Comment